Dne 6. října 2009 se v prostorách Centra dopravního výzkumu, v. v. i. uskutečnil seminář s názvem Přeprava nebezpečných věcí po silnici dle Dohody ADR z pohledu kontroly povinností dopravce a řidiče. Semináře se zúčastnili pracovníci krajských úřadů, jejichž pracovní náplň zahrnuje kontrolu přepravy nebezpečných věcí.
Seminář „Environmentální zóny v Evropských městech: dopady a příležitosti pro nákladní dopravu“ pořádalo konsorcium evropského projektu BESTUFS, které se již osmým rokem snaží popularizovat úspěšná řešení nákladní dopravy v evropských městech a poskytovat platformu pro diskuse odborníků i navazování kontaktů a předávání zkušeností.
Pohyb zboží v městských oblastech je dostatečně zajišťován soukromými společnostmi. Městské úřady se však začaly zabývat nastavením politik, jejichž cílem bude dosažení změny směrem k řešením, která budou v souladu s udržitelným rozvojem. Za této situace, kdy na jedné straně existují tradiční a fungující dopravní struktury a na druhé straně cíle - čistější, bezpečnější a atraktivnější města, vzniká po celé Evropě řada nových řešení. A současně roste zájem o informace o takových řešeních. Konference BESTUFS přinese poznatky o příkladech z nedávné doby a bude prezentovat hlavní směry vývoje a nejčastější překážky, to vše z pohledu poskytovatelů dopravních služeb, státních orgánů, obchodníků a odborníků z dotčených oblastí.
Německá společnost CargoCap GmbH byla založena v r. 2002 a sídlí ve městě Bochum. Přichází se zcela novým druhem podzemní dopravy, který by měl řešit problémy s nedostatečnou kapacitou dopravních cest v průmyslovém Porůří.
Ve vlídném prostředí středomořského ostrova Malty proběhla letošní konference k projektu BESTUFS II. Téma nebylo specifikováno úžeji než je téma samotného projektu: nákladní doprava ve městech. Nalezení rovnováhy mezi nároky na nákladní dopravu pro město a mezi čistotou, bezpečností a klidem ve městě je totiž stále fundamentální problém velkých měst.
Britský tisk přinesl na konci dubna zprávu o tom, že se připravují nové zkoušky pro adepty na získání řidičských průkazů. Podobný postup je již zaveden v Nizozemsku. Cílem opatření je naučit řidiče jak šetřit palivem, a tím snížit emise.
V dubnu 2005 navštívili pracovníci CDV centra nákladní dopravy (GVZ) v Norimberku a Regensburgu. Návštěvu v GVZ v Norimberku vedl pan ředitel Harald Leupold. Přístav Norimberk-Roth GmbH, jak zní celý název, byl založen v r. 1972. Leží na jihu města na kanálu spojujícím Dunaj a Mohan, který měří 171 km, tvoří část 3500 km dlouhé vodní cesty od Severního moře k Černému moři a spojuje navzájem 13 zemí.
Centrum dopravního výzkumu je zodpovědným řešitelem projektu výzkumu a vývoje „Analýza obchodních a právních vztahů mezi dopravcem provozující veřejnou osobní dopravu a cestujícím“. Řešení projektu započalo v roce 2005 a bude trvat tři roky. Součástí řešení v prvním roce bylo, mimo jiné, zmapování požadavků cestujících na systém veřejné osobní dopravy. CDV již řadu let provádí dotazníkové šetření, ve kterém se mj. dotazuje na to, proč lidé preferují individuální automobilovou dopravu a jaké nedostatky vidí na veřejné osobní dopravě.
Třetí seminář k projektu BESTUFS II - Nákladní doprava v malých a středních městech - se konal v maďarském městě Kaposvár ve dnech 29. - 30. září 2005.
V roce 1998 se rozhodlo Evropské společenství zavést digitální tachografy. Přijalo nařízení Rady 2135/1998, kterým stanovilo postup pro určení termínu pro zavedení digitálních tachografů. V roce 2002 nařízením Rady 1360/2002 byl odstartován termín a vytvořeny technické požadavky pro konstrukci, montáž, užívání a kontrolu digitálních tachografů. Termín byl stanoven na 5. srpna 2004. Vzhledem k problémům se zaváděním digitálních tachografů byly požádány členské státy EU dvěma dopisy o toleranci při přihlašování a kontrole nových vozidel po tomto termínu, pokud nebudou mít - v rozporu s uvedeným nařízením - digitální tachograf. Poslední ze dvou dopisů komisařů EU uvádí termín 1. 1. 2006, ke kterému se musí komise a parlament dohodnout na ukončení možnosti vybavovat nová vozidla klasickým analogovým tachografem. Postup orgánů EU má za následek, že jednotlivé státy přistupují k realizaci výše uvedených rozhodnutí váhavě a velmi odlišně.
V září 2005 byla ukončena tři roky trvající práce na projektu INTERFACE (Improvement of iNtermodal TERminal Freight operations At border Crossing tErminal - Zlepšení operací v kontejnerových terminálech na hraničních přechodech).
Copyright © 2008 Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Název: Silniční, integrovaná a kombinovaná doprava
URL: http://www.cdv.cz/clanky-silnicni-integrovana-a-kombinovana-doprava/
Publikováno: 22.8.2008 | Aktualizace: 31.3.2009