Úvodní strana  »  Novinky  »  Na Dni otevřených dveří MD jsme představili CDV

Na Dni otevřených dveří MD jsme představili CDV

Přesně na státní svátek 17. listopadu nabídlo Ministerstvo dopravy široké veřejnosti jedinečnou prohlídku svých zajímavých prostor. V rámci Dne otevřených dveří přivítalo přibližně 1100 hostů. K vidění byla také malá interaktivní expozice Centra dopravního výzkumu (CDV). Ta byla zaměřena na výzkumné projekty z oblasti Hloubkové analýzy dopravních nehod a použití inteligentních řídicích a informačních systémů v dopravě. Doplněna byla také o zajímavé filmy s dopravní tématikou a praktickými aktivitami.

Alkohol a pozornost
Malí i velcí návštěvníci si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak působí alkohol na mozek řidiče. Experiment vypadal jednoduše. Nasadili si na oči speciálně upravené brýle a vyšli na „trasu“ vymezenou oranžovými kužely, jaké známe z řidičských zkoušek. Výsledkům často nemohli uvěřit a nabytou zkušenost si velmi pochvalovali.

Oskárek dětem
Děti prvního stupně zaujala digitální interaktivní hra s dopravní tématikou Oskárek, kterou pro pojišťovnu Allianz vytvořili pracovníci Centra dopravního výzkumu. Tematicky je zaměřena na prohloubení znalostí a dovedností v dopravě. Hrou děti provází Oskárek, který jim klade všetečné dotazy. Právě na ty měly děti umět odpovědět. Cílem hry je přispět ke snížení nehodovosti dětí v provozu na pozemních komunikacích.

Zajímavosti z prohlídkové trasy
Prohlídková trasa, kterou prováděli průvodci Pražské informační služby, zavedla návštěvníky také do kanceláře ministra dopravy, unikátního podzemního krytu či prostor bývalého soukromého bytu ministrů, který později využíval i generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák. Kolorit předrevoluční doby dokreslovaly i vojenské dobové uniformy členů historického spolku.

Návštěvníci si také mohli v expozici BESIPu vyzkoušet otáčivý simulátor převrácení auta na střechu a seznámili se s právě probíhající kampaní zaměřenou na bezpečnost na silnicích a reflexní prvky. Velkou pozornost měl i remorkér Beskydy, kotvící u Hlávkova mostu.


K tématu:

Alkohol působí na lidský mozek nejrůznějším způsobem. Může působit povzbudivě, ale zároveň zklidňuje a otupuje pozornost. Má i lehce anestetický účinek. Po požití alkoholu se zhoršuje jemná motorika, protože se zpomalí aktivita mozku. Alkohol poskytuje příjemné pocity. Má vliv na mozkový systém serotoninových neuropřenašečů.

Rychlost odbourávání alkoholu v těle uvádějí odborné prameny v rozmezí 0,085 g (ženy) až 0,1 gramu (muži) alkoholu na 1 kg tělesné hmotnosti za 1 hodinu. Obsah alkoholu v jednotlivých nápojích se značně liší. Například v 1 litru 12° piva je cca 30,8 g alkoholu, v litru vína může být od 79,5 g až do 111 g alkoholu. Lihoviny mívají nad 300 g alkoholu v jednom litru.

Příklady:
Po vypití jednoho piva (0,5 l) můžeme za volant za 2,5 hodiny, totéž platí pro dvě deci bílého vína nebo sklenku lihoviny, u červeného vína počítáme raději 3 hodiny na dvě deci, po 5 pivech (2,5 litru) bychom mohli řídit za cca 12 hodin, kombinace např. 5 piv a 5 "panáků“ představuje, že za volant nemůžeme zhruba 24 hodin.
Po vypití 1 litru bílého vína je odpočinkový čas rovněž 24 hodin, po vypití 1 litru červeného vína bychom neměli řídit téměř 30 hodin.
Výše uvedené platí pro zdravého muže středního věku o hmotnosti cca 80 kg. Muži o nižší hmotnosti, ženy, děti, mládež, lidé vyššího věku, ti, kdo trpí některými nemocemi nebo jsou léčeni určitými léky, odbourávají alkohol pomaleji.

Výpočet hladiny alkoholu v krvi: Hladina alkoholu v krvi [g/kg = ‰] = množství nápoje (dl) × obj. procenta alkoholu (%)] × (muži 1,1; ženy 1,3) / tělesná hmotnost (kg) – uplynulá doba (hod) × 0,2. Tento výpočet je možno provést do 15 hod. po požití alkoholu, po 10 hod je však výsledek spíše orientační.