Úvodní strana  »  Info Servis  »  Novinky  »  Město s dobrou adresou se představilo na veletrhu Regiontour

Město s dobrou adresou se představilo na veletrhu Regiontour

Jak zachovat města dostupná, prosperující a přitom přívětivá pro život – s touto otázkou si lámou hlavu dopravní odborníci už řadu let. Nová značka „město s dobrou adresou“, která byla dnes pokřtěna na veletrhu Regiontour, spojuje téma kvalitního veřejného prostoru s dopravní dostupností – mobilitou.

Ve městech sílí tlak na současná dopravní řešení, na stávající infrastrukturu i veřejný prostor. K tomu je třeba připočítat problémy s dopravní přetížeností, hlukem a znečištěním. „Problémy spojené s dopravou ve městech pociťuje 79 % Čechů,“ říká Jaroslav Vymazal, předseda dopravní komise Svazu měst a obcí.

Nový koncept „Město s dobrou adresou“, který se představil návštěvníkům veletrhu Regiontour v Brně, se snaží najít odpověď na to, jak skloubit zájmy bezpečnosti, parkování, tvorby veřejného prostoru s preferencí chůze a jízdy na kole a v neposlední řadě i otázku role veřejné dopravy v dnešní společnosti. „Tématu městské mobility se věnuje obrovské množství odborných studií. Chceme o tématu hovořit jednoduše a srozumitelně,“ říká Jaroslav Martinek, popularizátor vědy, který pracuje v Centru dopravního výzkumu.

K dispozici je celá řada konkrétních opatření, každé město je však originál, které hledá svůj vlastní recept. „Pro Svaz měst a obcí je město s dobrou adresou každá radnice, která je naším členem,“ říká s nadsázkou předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Dopravu je třeba řešit komplexně v každém městě či obci, a to včetně dopravy v klidu, oddychových zón i míst pro aktivní trávení volného času.“

Cílem značky je především pomoci vytvořit sdružení lidí, kteří společně chtějí měnit své město v oblasti dopravy a mobility. Město s dobrou adresou může vzniknout tam, kde se podaří navázat komunikaci mezi zástupci města a místní komunitou, reprezentovanou nevládními organizacemi či zástupci uživatelů.

Prvním konkrétním výstupem bude vyhlášení soutěže s názvem „Tady žiju“, jejíž výsledky budou zveřejněny na přelomu dubna a května 2016.

Pro města je také připraven školící program nazvaný Akademie městské mobility. Město s dobrou adresou se chce zapojit do přípravy sousedských slavností, konferencí i festivalů. Nová značka se bude podílet na vytváření městské kultury, která zajistí svobodu pohybu s respektem ke svobodě ostatních.

Město s dobrou adresou

Další informace: