Úvodní strana  »  Tiskové zprávy  »  Nárůst počtu usmrcených osob na silnicích ohrožuje splnění evropských cílů

Nárůst počtu usmrcených osob na silnicích ohrožuje splnění evropských cílů

Tisková zpráva Evropské rady bezpečnosti dopravy (ETSC)

18. 6. 2015 Brusel

  • Dosáhli jsme nejnižšího úspěchu ve snižování úmrtí na evropských silnicích od roku 2001.
  • V roce 2014 zemřelo v zemích EU28 při nehodách 25 845 osob – oproti roku 2013 je pokles pouze 0,6 %.
  • Má-li být splněn závazek, že v roce 2020 bude o polovinu méně úmrtí než v roce 2010, bude mezi lety 2015 a 2020 nutno dosáhnout téměř 8% poklesu každý rok.
  • Ve 23 zemích EU, kde Policie rozlišuje úrovně zranění, bylo zaznamenáno celkem 203 500 těžce zraněných; ve srovnání s rokem 2013 se jedná o 3% nárůst.
  • Ocenění PIN (Road Safety Performance Index) získává v roce 2015 Slovinsko – za dlouhodobý významný vývoj a pevný politický závazek bezpečnosti silničního provozu.

Trend snižování úmrtí při dopravních nehodách v Evropské unii se zpomalil na pouhých 0,6 % ročně – to je podle nové analýzy Evropské rady bezpečnosti dopravy (ETSC) nejhorší výsledek od roku 2001, kdy byl cíl redukce počtu usmrcených stanoven. Má-li být splněn závazek, že v roce 2020 bude o polovinu méně úmrtí než v roce 2010, bude mezi lety 2015 a 2020 nutno dosáhnout téměř 8% poklesu každý rok.

Česká republika patří mezi 12 zemí EU (spolu s Francií, Německem nebo např. Velkou Británií), u nichž ve srovnání s předchozím rokem vzrostl počet usmrcených. Některé země (jako např. Chorvatsko, Slovinsko, Finsko nebo Řecko) naopak dosáhly snížení o 10 % a více.

Vyjádření Antonia Avenosa, výkonného ředitele ETSC:

„Tyto údaje jsou důkazem toho, že bezpečnost silničního provozu vyžaduje soustavnou politickou podporu na nejvyšší úrovni, vytrvalé vymáhání dodržování předpisů a řízení bezpečnosti silniční sítě, stejně jako reakci na nové výzvy, jako je nárůst pěších a cyklistů a stárnoucí populace.

Je zklamáním, že Velká Británie, šampión bezpečnosti silničního provozu, ztrácí svou pozici – je zřejmé, že trend poklesu úmrtí se zpomaluje a nyní dokonce obrací.

Naopak Slovinsko, vítěz letošní ceny PIN Award, si zaslouží velké ocenění za své výrazné cíle, založení agentury bezpečnosti silničního provozu a podrobný plán akce. I tak ale Slovinsko, které se chce srovnat s nejbezpečnějšími zeměmi, čeká ještě hodně práce.“

Slovinsko snížilo počet úmrtí při dopravních nehodách od roku 2001 o 61 %. Tento dlouhodobý pokrok a závazek na nejvyšší úrovni bude oceněn cenou 2015 Road Safety Performance Index (PIN) Award. Cenu převezme Peter Gašperšič, ministr infrastruktury Republiky Slovinsko.

Z představených hodnot vyplývá, že v roce 2014 bylo při dopravních nehodách těžce zraněno více než 200 000 osob – to znamená meziroční nárůst o 3 %. Znepokojující je i skutečnost, že strategický cíl snižování těžkých zranění v dopravě byl odsunut mimo hlavní priority, navzdory opakovaným prohlášením Evropské komise*).

ETSC vyžaduje, aby se Evropská unie zasadila o to, aby se klíčové bezpečnostní technologie – jako je automatické nouzové brzdění (AEB), inteligentní přizpůsobení rychlosti (ISA), inteligentní signalizace nezapnutých bezpečnostních pásů (SBR) a alkoholový zámek – staly standardním výbavou nových vozidel. Návrh na revizi příslušných norem se očekává během tohoto roku.

Aktuální zpráva ETSC PIN bude po uvolnění k dispozici na adrese http://etsc.eu/3asD4.

______________________________________________________________________________________

Poznámky

*) viz http://etsc.eu/commission-road-safety-review-leaves-out-serious-injury-target/

Evropská rada bezpečnosti dopravy (European Transport Safety Council) je nezávislá nevýdělečná organizace, jejímž cílem je snižování počtu usmrcených a zraněných v dopravě (www.etsc.eu). Sdružuje zástupce ze 32 evropských zemí. Zástupcem za Českou republiku je Centrum dopravního výzkumu, v. v .i., veřejná výzkumná instituce a jediná dopravní vědeckovýzkumná organizace v působnosti Ministerstva dopravy (www.cdv.cz).