V Česku je 1 841 veřejných dobíjecích bodů, provozuje je 78 subjektů

Tisková zpráva

1. března 2022, Ostrava/Brno

  • v roce 2021 přibylo 267 stanic, tj. + 39 %
  • na 1 veřejný dobíjecí bod připadá 5,4 elektromobilů
  • nejvíce elektromobilů na dobíjecí bod v Praze (10,8), nejméně na Vysočině (2,3)

K 31. prosinci 2021 dle dat z evidence dobíjecích stanic bylo v České republice na 944 dobíjecích stanicích evidováno 1 841 veřejných dobíjecích bodů.


TZ: V Česku je 1 841 veřejných dobíjecích bodů, provozuje je 78 subjektů 01

„V Centrálním registru vozidel bylo evidováno 9 969 bateriových elektrických vozidel kategorie M1, na jeden dobíjecí bod tak připadalo 5,4 osobních bateriových elektrických vozidel,“ uvádí Ing. Jindřich Frič, Ph.D., ředitel Centra dopravního výzkumu, v. v. i., (CDV) a dodává: „V uplynulém roce bylo zprovozněno na 267 stanicích 561 veřejných dobíjecích míst. Přibližně dvě třetiny veřejných dobíjecích stanic (66 %) provozují 3 energetické skupiny: 41 % stanic provozuje ČEZ, 15 % PRE a 11 % E.ON. Aktuálně celkem 78 subjektů provozuje v České republice veřejné dobíjecí stanice.“


TZ: V Česku je 1 841 veřejných dobíjecích bodů, provozuje je 78 subjektů 02

Detailní informace v interaktivní podobě k evidenci veřejných dobíjecích stanic jsou k dispozici zde.

Téměř 40 % elektromobilů bylo registrováno v Praze

„Nejvíce, 3 942 osobních bateriových elektrických vozidel bylo registrováno v hl. m. Praze, tj. 39,5 % všech těchto vozidel registrovaných v České republice. Naopak nejméně, 131 vozidel, bylo registrováno v Karlovarském kraji. Zde je nutné si uvědomit, že kde bylo vozidlo registrováno nemusí nutně znamenat, že je v tom kraji výhradně provozováno-jezdit a dobíjet jej lze prakticky kdekoli. Pokud však přepočteme počet registrovaných vozidel na počet veřejných dobíjecích bodů, bylo jich v rámci České republiky evidováno 5,4. Nejvyšší poměr byl evidován v hl. m. Praze (10,8 vozidel na 1 bod), Středočeském (6,5) a Zlínském kraji (5,8), naopak nejméně v Kraji Vysočina (2,3), Královéhradeckém (2,6) a Jihočeském kraji (2,7). V případě bateriových elektrických vozidel kategorie M1 bylo 79 % registrovaných vozidel nových, 21 % ojetých,“ uvádí Ing. Lukáš Kadula z CDV.


TZ: V Česku je 1 841 veřejných dobíjecích bodů, provozuje je 78 subjektů 03

Čistá doprava, nové webové stránky www.cistadoprava.cz

Logo Čistá doprava

Česká republika pokračuje v cíli zvýšit podíl čistých vozidel na českých silnicích prostřednictvím aktualizovaného Národního akčního plánu čisté mobility. Hlavní ambicí našeho webu www.cistadoprava.cz je poskytnout široké veřejnosti aktuální informace z oblasti čisté dopravy – data k vozidlovému parku, dobíjecí a plnicí infrastruktuře jak v Česku, tak i v zemích Evropské unie. V anketách zjišťujeme postoje veřejnosti k aktuálním tématům. Pro odbornou veřejnost je pak určena sekce projekty. Chcete-li být v obraze, můžete si požádat o zasílání novinek. Budeme také rádi za zpětnou vazbu.

Pozn. Uvedená zdrojová data k veřejným dobíjecím stanicím pochází z oficiální evidence Ministerstva průmyslu a obchodu, které je evidenčním subjektem v oblasti dobíjecí infrastruktury v České republice.

Zdroj vstupních dat: Čistá doprava, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo dopravy
Grafy a tabulky: Čistá doprava, CDV
Odkaz: https://www.cistadoprava.cz/

Kontakt
Ing. Lukáš Kadula
+420 778 888 359, lukas.kadula@cdv.cz
Divize dopravního inženýrství, bezpečnosti a strategií
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i., Líšeňská 33a, 636 00 Brno




Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a,
636 00 Brno
Sociální sítě

Webové stránky vznikly při řešení projektu "Rozvoj veřejné dobíjecí infrastruktury v kontextu zajištění dopravní obsluhy a zohlednění dopravně inženýrských parametrů", který byl financován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva dopravy ČR v rámci Programu DOPRAVA 2020+.