V Česku jezdí 6,5 tisíce elektromotocyklů, vloni jich přibylo 1 500

Tisková zpráva

23. února 2022, Ostrava/Brno

TZ: V Česku jezdí 6,5 tisíce elektromotocyklů, vloni jich přibylo 1 500 01
  • Největší zájem je o elektrické skútry.
  • Nejčastěji je lze potkat v Praze, Středočeském a Moravskoslezském kraji.
  • Celkem čtvrtina elektromotocyklů v registru je značky HECHT, vloni 42 %.

V České republice bylo k 31. 12. 2021 v Centrálním registru vozidel evidováno 6 499 bateriových elektrických vozidel (BEV) kategorie L. „V loňském roce se v České republice registrovalo přes 22 tisíc nových motocyklů. Honda, Yamaha, CF Moto, BMW, Piaggio, KTM a další patřily nepřekvapivě k těm nejčetněji registrovaným. V registru v roce 2021 bylo registrováno 1 500 BEV kategorie L, z toho 629 ks, tj. 42 % všech registrací připadalo na značku HECHT, s významným odstupem následovaly značky NIU (71), SHANSU (43), KENTOYA (34) a další. Meziročně došlo v tomto segmentu k poklesu o 8,5 %, nicméně v roce 2020 bylo evidováno historicky nejvíce elektromotocyklů (1 639),“ uvádí Ing. Jindřich Frič, Ph.D., ředitel Centra dopravního výzkumu, v. v. i. (CDV).


TZ: V Česku jezdí 6,5 tisíce elektromotocyklů, vloni jich přibylo 1 500 02

V Centrálním registru vozidel bylo evidováno 1 249 255 vozidel kategorie L, v roce 2021 se jejich počet zvýšil o 34 669. Průměrné stáří vozidlového parku uvedené kategorie dosáhlo na konci loňského roku 34 let. „V případě elektrických motocyklů zatím nejsou významně zastoupeny tradiční motocyklové značky, až na 13. místě je s celkovým počtem 92 elektromotocyklů KTM, BMW registrovalo 27 a PIAGGIO 23 ks uvedených vozidel. Z evidence je zřejmé, že zatím převažuje zájem o elektrické skútry, jejich výhodou je jednak finanční dostupnost, ale také nízké provozní náklady a samozřejmě nulové lokální emise. Tato vozidla však mají relativně velkou konkurenci v elektrokolech, jen pro představu, těch se vloni dle dostupných údajů (pozn. elektrokola nepodléhají evidenci v Centrálním registru vozidel) prodalo přes 120 tisíc. Pokud se podíváme do krajů, tak nejvíce registrací elektromotocyklů bylo celkově evidováno v hl. m. Praze (1 420), Středočeském (824) a Moravskoslezském kraji (800). Dominantní značka HECHT pak nejvíce svých elektroskútrů zaregistrovala ve Středočeském (306), Jihomoravském (199) a Moravskoslezském kraji (168). Detaily k registracím nejen elektrických vozidel zveřejňujeme a pravidelně aktualizujeme na nových webových stránkách www.cistadoprava.cz, prostřednictvím interaktivních sestav si lze zobrazit v detailu požadované informace,“ dodává Ing. Lukáš Kadula, který se projektům v oblasti čisté dopravy v CDV dlouhodobě věnuje.

Čistá doprava, nové webové stránky www.cistadoprava.cz

Logo Čistá doprava

Česká republika pokračuje v cíli zvýšit podíl čistých vozidel na českých silnicích prostřednictvím aktualizovaného Národního akčního plánu čisté mobility. Hlavní ambicí našeho webu je poskytnout široké veřejnosti aktuální informace z oblasti čisté dopravy – data k vozidlovému parku, dobíjecí a plnicí infrastruktuře jak v Česku, tak i v zemích Evropské unie. V anketách zjišťujeme postoje veřejnosti k aktuálním tématům. Pro odbornou veřejnost je pak určena sekce projekty. Chcete-li být v obraze, můžete si požádat o zasílání novinek. Budeme také rádi za zpětnou vazbu.





Zdroj vstupních dat: Čistá doprava, Ministerstvo dopravy, SDA
Grafy a tabulky: Čistá doprava, CDV
Fotografie: Hecht
Odkaz: https://www.cistadoprava.cz/

Kontakt
Ing. Lukáš Kadula
+420 778 888 359, lukas.kadula@cdv.cz
Divize dopravního inženýrství, bezpečnosti a strategií
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i., Líšeňská 33a, 636 00 Brno




Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a,
636 00 Brno
Sociální sítě

Webové stránky vznikly při řešení projektu "Rozvoj veřejné dobíjecí infrastruktury v kontextu zajištění dopravní obsluhy a zohlednění dopravně inženýrských parametrů", který byl financován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva dopravy ČR v rámci Programu DOPRAVA 2020+.