Úvodní strana  »  Tiskové zprávy  »  Velikonoce: POZOR (nejen) na alkohol!

Velikonoce: POZOR (nejen) na alkohol!

Tisková zpráva

18. 4. 2019, Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.

TZ: Velikonoce: POZOR (nejen) na alkohol! 01

V období Zeleného čtvrtka až Velikonočního pondělí bylo v minulém roce evidováno celkem 1 019 dopravních nehod, při kterých bylo 5 osob usmrceno, 21 osob bylo těžce zraněno a 224 osob bylo zraněno lehce. Ve srovnání s předchozím rokem byl evidován pokles smrtelných, vážných i lehkých zranění.

Loňský velikonoční víkend se obešel bez smrtelných následků, nicméně za Zelený čtvrtek a Velký pátek byly každý den usmrceny 2 osoby, na Velikonoční pondělí pak jedna osoba. Z dlouhodobého hlediska (období 2009-2017) bylo nejvíce osob v uvedeném období usmrceno v neděli na Boží hod velikonoční, těžce zraněno na Bílou sobotu, lehkých zranění si pak nejvíce vyžádal Velký pátek.

Dlouhodobě byl evidován nadprůměrný podíl nehod zaviněných pod vlivem alkoholu o velikonočním víkendu (sobota – pondělí) – v období let 2009-2017 činil 12,3 %! Alkohol se v roce 2018 podílel na dopravních nehodách 4,4 %, ve velikonočním období činil podíl alkoholu na dopravních nehodách na Zelený čtvrtek 4,6 %, na Velký pátek 8,1 %, na Bílou sobotu 8,2 %, v neděli na Boží hod velikonoční 9,7 %, na Velikonoční pondělí pak 6,4 %.

V období leden – březen 2019 bylo na pozemních komunikacích v důsledku dopravních nehod usmrceno 87 a těžce zraněno dalších 365 osob. V oblasti usmrcených osob jsme jen za první kvartál o 18 usmrcených nad předpoklad Národní strategie bezpečnosti silničního provozu (dále jen „NSBSP“). Dosavadní vývoj letošního roku byl tragický zejména pro „jednostopé“ účastníky silničního provozu. Byli usmrceni již 4 motocyklisté (meziročně +2), dalších 25 jich bylo těžce zraněno (meziročně +11). Tragické následky se nevyhnuly ani cyklistům – 5 jich bylo usmrceno a dalších 39 těžce zraněno (meziročně +8). Velmi negativní bilance byla evidovaná také v oblasti usmrcených vinou nákladních automobilů a také v oblasti usmrcených seniorů (tj. osob nad 65 let věku). Detailní informace jsou obsahem tabulky, která shrnuje bilanci prvního kvartálu z pohledu strategických a dílčích cílů NSBSP.

TZ: Velikonoce: POZOR (nejen) na alkohol! 02

Na Velikonoce vyjíždějí rovněž „takzvaní“ sváteční řidiči a tak je ostražitost a předvídatelnost v tomto období tím nejdůležitějším. Velikonoce, to není jen pondělní pomlázka. Ve čtvrtek začínají ve školách velikonoční prázdniny a tak už od středy je očekávaná zvýšená hustota dopravního provozu. Navíc letos je (již počtvrté) Velký pátek státním svátkem a tak lze také očekávat významný nárůst automobilové přepravy.

 

Ing. Lukáš Kadula
+420 778 888 359, lukas.kadula@cdv.cz
Oblast hodnocení bezpečnosti a strategií
Divize dopravního inženýrství, bezpečnosti a strategií
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i., Líšeňská 33a, 636 00 Brno

 

tz-velikonoce-pozor-nejen-na-alkohol-03

tz-velikonoce-pozor-nejen-na-alkohol-04

tz-velikonoce-pozor-nejen-na-alkohol-05

tz-velikonoce-pozor-nejen-na-alkohol-06

tz-velikonoce-pozor-nejen-na-alkohol-07

tz-velikonoce-pozor-nejen-na-alkohol-08