Úvodní strana  »  Tiskové zprávy  »  Nová výstava "PORTRÉTY spolupráce CENTRAL EUROPE" v Evropském domě

Nová výstava "PORTRÉTY spolupráce CENTRAL EUROPE" v Evropském domě

20151019_TZ_INTERREG_vystava_Evropsky_dum

Tisková zpráva

Praha, 19. října 2015

Od 20. října do 20. listopadu bude mít veřejnost možnost navštívit výstavu PORTRÉTY v prostorách Evropského domu v Jungmannově ulici v Praze. Formou fotopanelů vypráví výstava PORTRÉTY bezmála pět desítek konkrétních příběhů nadnárodní spolupráce ve střední Evropě. Všechny tyto projekty získaly v letech 2007-2013 finanční podporu z programu Interreg CENTRAL EUROPE, a to za pomoci dotací ze zdrojů Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF). Výstava bude otevřena pro veřejnost vždy od pondělí do čtvrtku od 10 do 18 hod. a každý pátek od 10 do 17 hod. Vstup je volný.

Program Interreg byl spuštěn Evropskou komisí již v roce 1990, a letos tedy slaví 25. narozeniny. “Prostřednictvím programu Interreg podporuje Evropská unie spolupráci přesahující území jednotlivých států. Výstava ukazuje, jak konkrétně tato spolupráce může vypadat,” uvedl Jan Michal, vedoucí zastoupení Evropské komise v České republice, 19. října při otevření výstavy. “V období 2014-2020 bude Evropská unie investovat dalších 10 miliard eur (v přepočtu 271 miliard českých korun) prostřednictvím Interregu, aby podpořila rozvoj evropských měst a regionů; z toho 231 milionů eur (cca 6,2 miliard českých korun) uvolní právě prostřednictvím ´Interreg Central Europe´ programu, určeného specificky pro střední Evropu.“

“Přibližně 160 veřejných a soukromých institucí z České republiky mělo prospěch díky své účasti ve více než 90 projektech spolupráce v programu CENTRAL EUROPE,” řekl Zdeněk Semorád, náměstek ministryně pro místní rozvoj při příležitosti otevření výstavy 19. října 2015. “Účast českých partnerů byla podpořena více než 24 miliony eur (651 milionů českých korun), aby mohli realizovat své inovativní myšlenky ke zkvalitnění života a pracovních podmínek ve svých regionech,“ dodal.

Ve zkratce lze říct, že projekty Interreg se zaměřují na vyvolání pozitivních změn v mnoha oblastech: od regionálních inovací a životního prostředí až po kulturu, energii a dopravu. Central Meetbike je dobrým příkladem projektu, ve kterém spolupracovaly české, německé, slovenské a polské instituce s cílem zapracovat strategie cyklodopravy do větších strategických dokumentů zaměřených: “Z hlediska cyklodopravy střední Evropa nadále zaostává za západní částí Evropy a její přístupy k řešení cyklodopravy jsou zatím v podstatě v plenkách,” zmínil na otevření výstavy Jaroslav Martínek, vedoucí partner projektu Central Meetbike. “Sdílení znalostí v nadnárodním projektu Central Meetbike nám pomohlo změnit právní prostředí ve prospěch cyklistů nejen v České republice, ale i v jiných zemích.”

“Interreg CENTRAL EUROPE je v současnosti v etapě uzavírání první výzvy pro předkládání projektů. Druhá výzva určená pro nadnárodní projektové záměry bude vyhlášena v dubnu 2016,“ informoval přítomné Pavel Lukeš, vedoucí oddělení mezinárodních územních vazeb MMR a zástupce ČR v Monitorovacím výboru CENTRAL EUROPE.

Kontakty

Zastoupení Evropské komise v České republice:

MICHAELA MLÍČKOVÁ JELÍNKOVÁ, tisková mluvčí
Tel.:+420 255 708 229
Mobil: + 420 773 914 470
Email: michaela.mlickova-jelinkova@ec.europa.eu

Zastoupení Evropské komise v České republice
Evropský dům
Jungmannova 24
Praha 1
www.evropska-unie.cz

http://ec.europa.eu/ceskarepublika/index_cs.htm
http://www.facebook.com/EvropskakomisevCR
http://twitter.com/ZEK_Praha

Ministerstvo pro místní rozvoj:

Mgr. Pavel Lukeš, +420 224 862 331
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
nadnarodni@mmr.cz

______________________________________________________________________________________