Úvodní strana  »  Výzkum  »  Aktuální projekty  »  Pokles schopnosti řídit v kontextu autonomní mobility

Pokles schopnosti řídit v kontextu autonomní mobility

Úvod

V souvislosti s rozvojem autonomních vozidel si klademe otázku dopadu nové technologie na člověka, tuto problematiku v současné době řešíme v rámci projektu s názvem Pokles schopnosti řídit v kontextu autonomní mobility. Vliv automatizace na pokles schopností člověka je dokládán jak v oblasti průmyslu, tak v oblasti blízké letecké dopravy.

Při řízení autonomního vozidla je řidič především v roli kontrolora autonomního systému. Tato kontrolní úloha vyžaduje schopnosti odlišné od schopností nutných pro běžné řízení manuálních vozidel. Mimo to schopnosti běžného manuálního řízení jsou v autonomních vozidlech využívány pouze minimálně a tak lze předpokládat, že bude docházet k jejich poklesu. Nicméně, nastane-li nestandardní situace, kterou nebudou umět systémy autonomního vozidla zpracovat, řízení bude opět předáno řidiči.

Cíle projektu

Přesně definovat řidičské schopnosti nutné v kontextu autonomní mobility a mapovat jejich pokles u řidičů s dlouhodobou přestávkou v řízení.
Následně navrhnout opatření pro zvýšení nebo udržení úrovně těchto schopností.

Připojte se i vy

V rámci projektu budou probíhat jízdy ve vozidle a psychologická vyšetření, připojit se můžete i vy. Podmínkou účasti je vlastnictví řidičského průkazu skupiny „B“ a několik měsíců bez aktivní řidičské praxe. S každým účastníkem výzkumu bude realizována jízda a vyšetření v době, kdy ještě řídí. Poté bude následovat období několika měsíců bez aktivního řízení zakončené opakovanou jízdou a vyšetřením.

Pro koho je účast v projektu určena?

Hledáme řidiče, kteří aktuálně řídí, svoje řízení však budou plánovitě přerušovat na několik měsíců (z různých důvodů – např. odebrání řidičského průkazu, služební cesta, zahraniční stáž, plánovaná operace apod.).

Co získáte zapojením do projektu?

Možnost vyzkoušet si něco nového. Finanční odměnu a dopravně-psychologické vyšetření zdarma.
Možnost lépe poznat a otestovat sám sebe (svoje řidičské schopnosti a vlastnosti).
Dobrý pocit, protože přispějete ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu.

V případě, že se chcete do projektu zapojit a splňujete výše uvedené podmínky kontaktujte: Mgr. Miroslavu Horákovou: e-mail miroslava.horakova@cdv.cz, telefon +420 541 641 244

Ozveme se Vám s dalšími podrobnostmi.
Těšíme se na spolupráci!

Pokles schopnosti řídit v kontextu autonomní mobility 01
Pokles schopnosti řídit v kontextu autonomní mobility 02
Pokles schopnosti řídit v kontextu autonomní mobility 03
Pokles schopnosti řídit v kontextu autonomní mobility 04