Úvodní strana  »  Info Servis  »  Tiskové zprávy

Tiskové zprávy

BESIP slaví 50. narozeniny

4.5.2017

BESIP slaví v květnu tohoto roku půlstoletí své existence. Za tak dlouhou dobu „prožil“ řadu společenských a politických změn a musel se vypořádat například i s nástupem moderních technologií, které dnes považujeme ve svém každodenním životě za samozřejmé. Ale jsou řidiči a všichni účastníci silničního provozu opravdu tak jiní, než byli před 50 lety?

  Světový týden bezpečnosti

  3.5.2017

  V celonárodním dotazníkovém průzkumu provedeném Centrem dopravního výzkumu (CDV) přiznalo překračování nejvyšší dovolené rychlosti do 10 km v hodině průměrně 86 % respondentů. Těch, kteří jezdí ještě rychleji, bylo 66 %. Z výsledků vyplývá, že většina řidičů faktor nepřiměřené rychlosti stále podceňuje.

   7. Vědecká rada BIC Brno

   27.4.2017

   Již posedmé se ve čtvrtek 20. dubna 2017 sešla Vědecká rada BIC Brno, tentokrát v prostorách Centra dopravního výzkumu v Brně. Hlavním hostem zasedání byl náměstek ministryně školství pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Robert Plaga, který se členy vědecké rady a přítomnými hosty diskutoval o záměrech MŠMT v oblasti výzkumné činnosti vysokých škol.

    Výsledky moderního dopravního výzkumu chceme rychleji zavádět do praxe Zakládáme proto nové Centrum transferu technologií

    19.4.2017

    Každý den po světě cestují miliony lidí. Do cíle chtějí dorazit co nejdříve a nejpohodlněji. To vyvíjí značný tlak nejen na výrobce nových dopravních prostředků, ale také na efektivní plánování dopravy, kvalitu dopravní infrastruktury a bezpečnost silničního provozu. Jde také o to, aby doprava neničila životní prostředí a zanechala na něm stopu co nejmenší.

     Litoměřice a Drážďany zahájily spolupráci na projektu e-FEKTA

     2.3.2017

     Brno, 2. března 2017 - Starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč dnes přijal na radnici místostarostku Drážďan Evu Jähnigen. Společným pracovním setkáním představitelů radnic, jejich týmů a zástupců Centra dopravního výzkumu (CDV) tak byla oficiálně zahájena realizace nadnárodního projektu e-FEKTA, jehož cílem je posílit institucionální kapacitu obou měst v oblastech udržitelné dopravy a využití obnovitelných zdrojů energie.

     Dopravní nehody nás v roce 2015 stály 68 miliard, zemřelo 737 osob

     21.12.2016

     Brno, 21. prosince 2016 – Vývoj nehodovosti a jejich následků v Čeké republice nebyl v posledních dvou letech příznivý. Bude-li tento trend i nadále pokračovat, bude za několik let provoz na českých silnicích jedním z nejnebezpečnější v celé Evropě. Kromě osobních tragédií způsobují dopravní nehody také stále rostoucí celospolečenské ztráty. Ty loňské jsou znovu rekordní. Dosáhly 68 miliard korun.

     Problém neoprávněných vstupů do prostoru dráhy lze řešit

     8.12.2016

     Brno, 8. prosince 2016 – Neoprávněné vstupy do prostoru dráhy jsou v České republice velmi frekventovaným a do značné míry i společensky přijatelným jednáním, ačkoliv se jedná o chování vysoce rizikové a zároveň nelegální – jde o porušení zákona č. 266/1994 Sb., o dráhách, § 4a o ochraně dráhy. Každoročně se v důsledku tohoto chování odehraje okolo 250 střetů osob s drážními vozidly, které končí až v 80 % případů smrtí.

     Nezanedbatelné jsou i následky materiální a to v souvislosti se zpožděním vlaků a škodami na vozidlech nebo infrastruktuře. Střet také znamená značný stres pro strojvedoucího. Škody působí i samotný nelegální pohyb osob po železničním svršku. Tam, kde je intenzivní, může například docházet k nebezpečnému sešlapání štěrkového lože.

     Modernizaci D1 pohlídá v příštím roce až pět úsekových měření rychlosti

     23.11.2016

     Praha, 23. listopadu 2016 – Plynulejší provoz, méně nehod a nebezpečných situací mají zajistit v průběhu příštího roku detekční kamery v dlouhodobých omezeních na D1. Letos se úsekové měření rychlosti osvědčilo v úseku před Brnem, kde ubylo o třetinu nehod a pouze tři řidiči ze stovky projíždějících dostali pokutu. Ministerstvo dopravy ve spolupráci s dopravní policií a Ředitelstvím silnic a dálnic plánují úsekové měření rychlosti dál používat na modernizaci brněnské dálnice.

      Počet seniorů prudce narůstá, znamená to větší rizika v dopravě

      4.10.2016

      Praha, 4. října 2016 – V roce 2015 žilo v České republice 1,8 milionu osob ve věku 65 a více let. Jejich počet poroste – v roce 2030 by jich mělo být už 2,6 milionu. Podle odhadů budou u nás za 20 let lidé nad 65 let tvořit celou třetinu obyvatel.
      Jsme na to připraveni? Co to znamená pro dopravu? Jak zajistit seniorům bezpečnou mobilitu?

      Vzniká nová platforma pro udržitelnou mobilitu pod křídly značky Město s dobrou adresou

      21.7.2016

      Praha, 21. 7. 2016 – S otázkou, jak zachovat města dostupná, prosperující a přitom přívětivá pro život, si dopravní odborníci lámou hlavu už řadu let. Realita zatím není moc povzbuzující. Centra našich měst jsou plná vozidel stojících či jedoucích a provoz houstne. Dopravní zácpy, hluk, prach a ovzduší znečisťující plyny, to je každodenní realita. Člověk si při chůzi musí dávat pozor, aby neskončil pod koly některého z aut. Nemusí to tak být.

      Plány mobility mají pomoci s dopravními zácpami a zlepšit podmínky pro život ve městech

      6.6.2016

      6. června 2016 – Jak zlepšit dostupnost a prostupnost českých měst i v době dopravních uzavírek, jak reagovat na změny české legislativy a připravovat chytrá opatření, představilo celkem 17 měst v rámci soutěže Tady žiju. Pět vítězných měst ozdobí lavičky označené symbolem "Město s dobrou adresou". Absolutním vítězem soutěže se stal Přerov, který letos zahajuje tvorbu plánu městské mobility. Jeho součástí budou velké dopravních stavby, stejně jako drobná vylepšení městské infrastruktury.

       Dopravní nehody přijdou na miliardy. Prevence stojí stonásobně méně.

       13.5.2016

       Praha, 12. května 2016 – Tragické následky dopravních nehod na českých silnicích se stále nedaří snižovat. Podobně tomu bylo v minulém roce ve většině evropských zemí, ale zdaleka ne v takové míře jako u nás. I o tom budou v Praze jednat ministři dopravy členských států Visegrádské čtyřky společně se zástupci Rakouska, Slovinska a Evropské komise.

       Automatická vozidla potřebují „řidičské zkoušky“

       3.5.2016

       Brusel, 26. 4. 2016 – Evropská rada pro bezpečnost vydala informaci k podmínkám uvedení do provozu plně autonomních vozidel, která mají zvýšit bezpečnost na silnicích v celé EU. Okolností, které je třeba ověřit a vzít do úvahy, než vozidla začnou jezdit po silnicích, je zatím mnoho. Nejsou jen z oblasti testování technické spolehlivosti a chování vozidel v provozu, ale také jsou to otázky, které se týkají „řidičské způsobilosti“ vozidel.

        Dopravní výchova roku 2016? Allianz nabízí dětem místo omalovánek aplikaci v tabletech.

        28.4.2016

        Praha, 28. dubna 2016 –Zbrusu novou interaktivní aplikaci Oskárek Allianz vytvořil Allianz nadační fond ve spolupráci s Policií ČR. Je určen pro školákyk od 6 do 12 let a hravou formou učí děti, které už se narodily do digitálního věku, životně důležité věci, které jsou nezbytné pro přežití v silničním provozu. Oskárek je kreslená postavička, která cestuje v autě, chodí po chodníku, přes přechody pro chodce, jezdí na kole a chová se jako většina kluků a holek na 1. stupni základní školy. Povídá si s dětmi a podle toho, jakou zvolí možnost, na ně hned reaguje. Pamatujete si ještě na film Sám doma? Až ho uslyšíte, vzpomenete si na Kevina.

         Brno chystá změny v dopravě, pomoci mají i výzkumy ve školách

         14.4.2016

         Brno, 1. dubna 2016 – Brněnští radní nedávno schválili vizi rozvoje dopravy do roku 2050, která má za cíl zlepšit mobilitu ve městě. Brno dnes patří mezi nejucpanější česká města, podle hodnocení TomTom stráví brněnští řidiči v dopravních zácpách v průměru každoročně více než 4 dny. Město chce tento stav změnit, zapojit se mají i školy, které již dnes organizují akce na podporu aktivního pohybu.

          Jaké jsou skutečné příčiny havárií na silnicích, odhalí hloubková analýza dopravních nehod

          25.2.2016

          Brno, 24. února 2016 – Každoroční statistiky dopravních nehod v ČR jsou tragické a dlouhodobě výrazně zaostávají za vývojem v evropských motoristicky vyspělých zemí. Není možné tomuto trendu přihlížet a jen evidovat další případy. Je nezbytné situaci systematicky řešit. Na silnicích ročně umírají stovky osob a desetitisíce dalších jsou těžce a lehce zraněny. Jediný okamžik vám může změnit celý život. Nemusí to tak být.

          Had Eda bude provázet děti na jejich cestě do školy

          22.2.2016

          Brno, 22. února 2016 – Tak trochu jako začarovaný kruh působí situace před stovkami základních škol v českých městech. Půlhodinu před začátkem vyučování tu vrcholí dopravní špička, během níž se na místě otočí množství automobilů, které přivážejí děti do školy. I bez složitých dopravních opatření je možné každou třetí cestu autem vyměnit za školní autobus, cestu pěšky, na kole nebo spolujízdu více dětí společně. Zjistil to průzkum Centra dopravního výzkumu, v. v. i. (CDV), do něhož se zapojilo už kolem pěti tisíců dětí mladšího školního věku. CDV pro ně zorganizovalo hru s názvem „Oblékáme hada Edu“.

           Za dopravní nehody jsme v roce 2014 zaplatili přes 55 miliard Kč

           22.12.2015

           Brno, 10. prosince. 2015 – Počet našich motoristů, kterým se nepodaří šťastný návrat domů, se bohužel stále zvyšuje, jak dokazují statistická čísla za rok 2014. S tím souvisí i rostoucí celospolečenské ztráty. Ty vyčíslili experti z Centra dopravního výzkumu na 55,2 miliard korun, což je cca 1,3 % hrubého domácího produktu za rok 2014. Je to o 2,4 miliardy více než v roce předchozím. Rostoucí trend je alarmující.

           Nová výstava "PORTRÉTY spolupráce CENTRAL EUROPE" v Evropském domě

           19.10.2015

           19. října 2015 Praha – Od 20. října do 20. listopadu bude mít veřejnost možnost navštívit výstavu PORTRÉTY v prostorách Evropského domu v Jungmannově ulici v Praze. Formou fotopanelů vypráví výstava PORTRÉTY bezmála pět desítek konkrétních příběhů nadnárodní spolupráce ve střední Evropě. Všechny tyto projekty získaly v letech 2007-2013 finanční podporu z programu Interreg CENTRAL EUROPE, a to za pomoci dotací ze zdrojů Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF). Výstava bude otevřena pro veřejnost vždy od pondělí do čtvrtku od 10 do 18 hod. a každý pátek od 10 do 17 hod. Vstup je volný.

            Podpoříme bezmotorovou dopravu, slibuje Ministerstvo dopravy

            27.7.2015

            27. 7. 2015 Praha – Počet cyklistů v našich městech roste. Jen v Praze byl meziroční nárůst naměřených cest s využitím jízdního kola v loňském roce 24 %. Ministerstvo dopravy se chce oblasti věnovat systémově a podpořit cyklistickou dopravu ve městech finančně i legislativně. Spolupracovat přitom bude především s profesními a zájmovými sdruženími.

            Nárůst počtu usmrcených osob na silnicích ohrožuje splnění evropských cílů

            18.6.2015

            18. 6. 2015 Brusel – Trend snižování úmrtí při dopravních nehodách v Evropské unii se zpomalil na pouhých 0,6 % ročně – to je podle nové analýzy Evropské rady bezpečnosti dopravy (ETSC) nejhorší výsledek od roku 2001, kdy byl cíl redukce počtu usmrcených stanoven. Má-li být splněn závazek, že v roce 2020 bude o polovinu méně úmrtí než v roce 2010, bude mezi lety 2015 a 2020 nutno dosáhnout téměř 8% poklesu každý rok.

            Můžeme změnit chování řidičů „hříšníků“ a ušetřit tak životy nevinných lidí

            2.6.2015

            2. 6. 2015 Brno – Někteří řidiči jsou nepolepšitelní. Nezastaví je ani tučná pokuta, a tak často končí bez řidičského průkazu nebo dokonce ve vězení. Po odpykání trestu nebo i v jeho průběhu se ale často navracejí do starých kolejí a na cestě je můžete nešťastně potkat i vy.

            Nové technologie mohou zabránit tisícům dopravních nehod na dálnicích

            6.3.2015

            6. 3. 2015 Brusel, Brno – Podle čerstvé zprávy vydané Evropskou radou bezpečnosti dopravy (ETSC) mohou nové vozidlové technologie hrát hlavní roli ve snížení počtu usmrcených na evropských dálnicích. Aktuální analýza vývoje bezpečnosti ukazuje, že v roce 2013 bylo na dálnicích v Evropské unii usmrceno cca 1900 osob. Výsledky z řady zemí, které jsou ve zprávě uvedeny, ukazují, že až 60 % usmrcených při dálničních nehodách nepoužívalo bezpečnostní pásy. Autoři vyžadují, aby byla v Evropské unii zavedena povinná instalace inteligentní signalizace nezapnutých bezpečnostních pásů (SBR) pro všechny cestující v nových vozidlech. Toto vybavení je totiž zatím vyžadováno pouze na sedadlech řidiče. Evropská unie aktuálně shromažďuje informace o požadavcích kladených na bezpečnost nově prodávaných vozidel. Poslední změna pravidel proběhla v roce 2009, během roku 2015 se očekává další návrh.

            Projekt Dopravní VaV centrum přinesl kvalitní výzkumné zázemí

            12.2.2015

            Projekt Dopravní VaV centrum CDV PLUS je projektem Centra dopravního výzkumu, v. v. i. Projekt byl financován z prostředků EU a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, prioritní osa 2 - Regionální VaV centra, a to ve výši 463 milionů korun, kdy podíl prostředků Evropské unie přesáhl částku 390 milionů korun.

            Kvalitnější veřejná doprava za podpory inteligentních dopravních systémů

            21.5.2014

            Během konference Inteligentní dopravní systémy ve Žďáru nad Sázavou uspořádalo Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. dne 20. 5. 2014 v souvislosti s mezinárodním projektem POLITE druhý seminář zaměřený na výměnu zkušeností se zaváděním a využíváním inteligentních dopravních systémů (ITS) pro veřejnou dopravu.

            Prestižní cenu Evropské charty bezpečnosti 2014 obdrželo Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.

            15.5.2014

            Dne 8. května 2014 převzal ředitel Centra dopravního výzkumu, v. v. i., prof. Karel Pospíšil, prestižní cenu Evropské charty bezpečnosti silničního provozu. Cenu předal místopředseda Evropské komise Siim Kallas v rámci setkání ministrů dopravy členských zemí EU v Athénách. Tato cena (Excellence in Road Safety Award) se každoročně uděluje organizaci, která významně a dlouhodobě přispívá ke zvyšování úrovně bezpečnosti silničního provozu. Letos bylo ocenění zaměřeno na téma bezpečného utváření pozemních komunikací.

            Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. obdrželo tuto cenu za dlouhodobou činnost v této oblasti, konkrétně za tvorbu metodických materiálů pro provádění auditu a inspekce bezpečnosti pozemních komunikací, za provádění dopravně bezpečnostních analýz, za organizování školení auditorů bezpečnosti a za provádění osvěty v této oblasti.

            Více informací naleznete na:

            Excellence road safety award to Czech transport research centre

              

             Starší tiskové zprávy najdete v archivu tiskových zpráv.

             Na stránce Média najdete odkazy na články se stanovisky našich odborníků.

              

             Kontakt

             , vedoucí úseku marketingu