Úvodní strana  »  Výzkum  »  Aktuální projekty  »  Stanovení hodnot klasifikačních stupňů pro hodnocení hlučnosti povrchů vozovek v ČR

Stanovení hodnot klasifikačních stupňů pro hodnocení hlučnosti povrchů vozovek v ČR

Doba řešení: 01/2021 - 12/2024

Představení projektu: Cílem projektu je stanovit hodnoty klasifikačních stupňů, charakterizujících hlučnost povrchu vozovek v rámci systému hospodaření s vozovkami. V navrhované revizi TP 87 je uvedeno rozhodovací schéma pro návrh údržby, oprav a rekonstrukcí vozovek, ovšem hlučnost na rozdíl od protismykových vlastností a nerovností povrchu vozovky nemá definovány hodnoty klasifikačních stupňů. Jde o nově přidaný parametr, který však doposud nemá stanovené požadavky (mimo TP 259 pro nízkohlučné povrchy ve formě hodnocení: vyhovuje/nevyhovuje). Na základě tvůrčí výzkumné, systematické a analytické práce se rozhodne o vhodném počtu a hodnotách klasifikačních stupňů pro základní kategorie povrchů vozovek. Záměrem je odstranit současnou disproporci i přispět ke strategii směrnice 2002/49/EC.

Vybrané výsledky projektu

Mapa hlučnosti povrchů vozovky D1 v rámci modernizace

Názorné mapy zobrazují současnou hlučnost povrchů vozovek v jednotlivých úsecích (první mapa) i rok po pokládce každého modernizovaného úseku (druhá mapa). Od zprovoznění prvního modernizovaného úseku dálnice D1 uplynulo přes 8 let. Práce na ni probíhaly v jednotlivých etapách.

Hlučnost jednotlivých úseků s ohledem na jejich stáří je tedy přirozeně různá, na mapách je proto odlišena barevně.

Druhá mapa zobrazující výsledky měření rok po pokládce nového povrchu ukazuje, že většina výsledků se pohybuje okolo stanovené referenční (srovnávací) hodnoty, která je 98 dB, avšak nejedná se o žádnou limitní hodnotu. Místy je dokonce hlučnost mírně nižší. Z hlediska hlučnosti kvalitní úseky se standartním povrchem po pokládce jsou na mapě znázorněny světle zelenou barvou. Úseky, jež mají sytě zelenou barvu, jsou opatřeny specializovaným povrchem s nižší hlučností.

Mapa ke stažení:

Relevantní odkazy:


Logo TAČR černobílé svg

Tento projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva dopravy ČR v rámci Programu DOPRAVA 2020+.

www.tacr.cz www.mdcr.cz