Úvodní strana  »  Tiskové zprávy  »  Nejméně registrací naftových vozidel v ČR za posledních 12 let, klesá i zájem o CNG

Nejméně registrací naftových vozidel v ČR za posledních 12 let, klesá i zájem o CNG

Tisková zpráva

6. prosince 2021, Ostrava/Brno

Pravidelná informace zaměřená na registrace nových čistých* osobních vozidel v ČR (pozn. * čistých z pohledu Národního akčního plánu čisté mobility). K údajům uvedeným níže byly využity aktualizované interaktivní sestavy, které jsou veřejně přístupné na stránkách CIVINET www.civinet.cz/cista-mobilita.

Registrace nových čistých osobních automobilů v období leden–listopad 2021:

  • 3 426 PHEV vozidel (plug-in hybrid), 1,80% podíl,
  • 2 313 BEV vozidel (bateriové elektrické), 1,21% podíl,
  • 1 915 LPG vozidel (zkapalněný ropný plyn), 1,00% podíl,
  • 682 CNG vozidel (stlačený zemní plyn), 0,36% podíl,
  • 8 FCEV vozidel (elektrické s palivovými články).
TZ: Nejméně registrací naftových vozidel v ČR za posledních 12 let, klesá i zájem o CNG 01

V průběhu ledna až listopadu 2021 bylo v Centrálním registru vozidel evidováno 190 668 nových osobních vozidel, což představovalo meziročně o 8 029 registrací více, tj. +4,4 %. „Elektrická a plynová vozidla si v součtu připsala 8 344 registrací, meziročně o 2 384 více (tj. +40 %; podíl 4,37 %). Nejméně registrací za posledních 8 let bylo evidováno u CNG vozidel, meziročně o 40 %. Od roku 2017 se počet těchto vozidel každoročně snižuje. Naopak doposud nejvyšší počet registrací byl evidován u LPG vozidel. Podíl plynových vozidel tak na všech registracích činil 1,36 %, ta elektrická (pozn. BEV+PHEV+FCEV) se pak na všech registracích podílela 3 %. Nejvíce elektrických vozidel letos registrovala Škoda, Mercedes-Benz a Hyundai, těch plynových pak Dacia, Škoda a Renault. V registru bylo letos evidováno 8 elektrických vozidel s palivovými články,“ uvádí Ing. Jindřich Frič, Ph.D., ředitel Centra dopravního výzkumu, v. v. i., (CDV) a dodává: „Přibližně každé 4. registrované osobní bateriové elektrické vozidlo v letošním roce bylo Škoda ENYAQ, která zaznamenala 645 registrací, tj. 28 % ze všech letošních osobních BEV. Následovaly modely Hyundai KONA (193), Tesla Model 3 (184) a Volkswagen ID.4 (139).“

Naftová a vozidla na stlačený zemní plyn každoročně ztrácí. „Počet registrací nových osobních naftových vozidel byl v letošním roce nejnižší od roku 2010. Nejvíce registrací v období leden–listopad bylo evidováno v roce 2016, ze 101 328 měla 34 347 nejvíce registrací Škoda, nejregistrovanější Škoda OCTAVIA připsala 18 863 vozidel. Od tohoto roku každoročně počet registrací naftových vozidel klesal až na letošních 47 047, kdy opět nejvíce vozidel (16 919) registrovala Škoda, nejregistrovanější Škoda OCTAVIA připsala 6 817 vozidel. Obdobný trend lze pozorovat také u registrací nových osobních CNG vozidel s tím rozdílem, že nejvíce registrací bylo evidováno v roce 2017 (2 648). U vozidel na stlačený zemní plyn lze konstatovat, že počty registrací stojí a padají s modelem Škoda OCTAVIA, kdy v roce 2017 bylo registrováno 2 017 těchto vozidel (76% podíl u CNG vozidel), zatímco z letošních 682 registrací jen 350 (51% podíl). Přibližně 3 ze 4 registrací plynových vozidel připadá na LPG (74 %), která v letošním roce, zejména díky Dacii, registrovala historicky nejvíce vozidel, 26 % podíl pak připadá na vozidla CNG. Počet značek, které registrují nová plynová vozidla je ve srovnání s těmi elektrickými velmi omezený. Například CNG vozidla v letošním roce registrovalo 5 značek, LPG pak pouze 3. Bateriová elektrická vozidla registrovalo letos 24 značek, plug-in hybridní také 24 a elektrická vozidla s palivovými články 2 značky.“ dodává Ing. Lukáš Kadula z CDV. V tabulkách níže jsou uvedeny počty registrací nových čistých osobních vozidel v období leden-listopad 2021 podle značky, resp. obchodního označení vozidla.

Tabulka 1 Počet registrací nových čistých osobních vozidel v období leden-listopad 2021 podle značky

TZ: Nejméně registrací naftových vozidel v ČR za posledních 12 let, klesá i zájem o CNG 02

Tabulka 2 Počet registrací nových čistých osobních vozidel v období leden-listopad 2021 podle obchodního označení vozidla

TZ: Nejméně registrací naftových vozidel v ČR za posledních 12 let, klesá i zájem o CNG 03

Na obrázku níže je uveden vývoj registrací nových čistých osobních vozidel v období ledna až listopadu.

TZ: Nejméně registrací naftových vozidel v ČR za posledních 12 let, klesá i zájem o CNG 04

Obrázek 1 Vývoj registrací nových čistých osobních vozidel v období leden-listopad

Bateriová elektrická vozidla

V letošním roce bylo v ČR evidováno 2 313 nových osobních BEV, meziročně o 210 více, tj. +10,0 %. Značky Škoda, Volkswagen, Hyundai, Tesla a Mercedes-Benz registrovaly v uvedeném období v České republice nejvíce nových osobních bateriových elektrických vozidel. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda ENYAQ, Hyundai KONA, Tesla Model 3, Volkswagen ID.4 a Škoda CITIGO. Vývoj registrací je k dispozici v grafu, detaily pak v interaktivní sestavě zde.

TZ: Nejméně registrací naftových vozidel v ČR za posledních 12 let, klesá i zájem o CNG 05

Obrázek 2 Vývoj registrací nových osobních BEV v období leden-listopad

Plug-in hybridní vozidla

V letošním roce bylo v ČR evidováno 3 426 nových osobních PHEV, meziročně o 1 811 více, tj. +112 %. Škoda, Mercedes-Benz, Seat, BMW a Volvo – těchto 5 značek registrovalo v uvedeném období v České republice nejvíce nových osobních plug-in hybridních vozidel. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda OCTAVIA, Škoda SUPERB, Seat LEON, Mercedes-Benz GLE a BMW X5. Vývoj registrací je k dispozici v grafu, detaily pak v interaktivní sestavě zde.

TZ: Nejméně registrací naftových vozidel v ČR za posledních 12 let, klesá i zájem o CNG 06

Obrázek 3 Vývoj registrací nových osobních PHEV v období leden-listopad

Elektrická vozidla s palivovými články

V letošním roce bylo v ČR evidováno 8 nových osobních FCEV, 7x Toyota MIRAI a 1 Hyundai NEXO. Vývoj registrací je k dispozici v grafu, detaily pak v interaktivní sestavě zde.

TZ: Nejméně registrací naftových vozidel v ČR za posledních 12 let, klesá i zájem o CNG 07

Obrázek 4 Vývoj registrací nových osobních FCEV v období leden-listopad

Vozidla na zkapalněný ropný plyn

V letošním roce bylo v ČR evidováno 1 915 nových osobních LPG vozidel, meziročně o 857 více, tj. +81 %. Dacia, Renault a Fiat – pouze tyto 3 značky registrovaly v uvedeném období v České republice nová osobní LPG vozidla. Nejvíce registrací si připsaly modely Dacia DUSTER, Dacia SANDERO, Renault CLIO, Dacia LOGAN a Renault CAPTUR. Vývoj registrací je k dispozici v grafu, detaily pak v interaktivní sestavě zde.

TZ: Nejméně registrací naftových vozidel v ČR za posledních 12 let, klesá i zájem o CNG 08

Obrázek 5 Vývoj registrací nových osobních LPG vozidel v období leden-listopad

Vozidla na stlačený zemní plyn

V letošním roce bylo v ČR evidováno 682 nových osobních CNG vozidel, meziročně o 501méně, tj. -42 %. Škoda, Volkswagen, Seat, Audi a Fiat – pouze těchto 5 značek registrovalo v uvedeném období v České republice nová osobní CNG vozidla. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda OSTAVIA, Škoda SCALA, Škoda KAMIQ, Seat IBIZA a Volkswagen CADDY. Vývoj registrací je k dispozici v grafu, detaily pak v interaktivní sestavě zde.

TZ: Nejméně registrací naftových vozidel v ČR za posledních 12 let, klesá i zájem o CNG 09

Obrázek 6 Vývoj registrací nových osobních CNG vozidel v období leden-listopad

Čistá vozidla dle značky, obchodního označení a paliva

Nejvíce registrací z pohledu čistých vozidel bylo letos evidováno u Dacia DUSTER (1 060 LPG), Škoda OCTAVIA (350 CNG, 613 PHEV), Škoda ENYAQ (645 BEV).

TZ: Nejméně registrací naftových vozidel v ČR za posledních 12 let, klesá i zájem o CNG 10

Obrázek 7 Počet registrací nových osobních čistých vozidel v období leden-listopad 2021

Benzínová a naftová vozidla

Výše uvedené shrnutí se týkalo registrací nových osobních vozidel, která jsou definovaná v Národním akčním plánu čisté mobility. Tato vozidla se v letošním roce stále z pohledu celku podílela na všech registracích „jen“ 4,37 procenty. Nejvíce byla v České republice registrovaná nová osobní benzínová vozidla, následovala ta naftová. Dlouhodobý vývoj podílu jednotlivých paliv na registracích nových osobních vozidel je uveden v následujícím grafu, ze kterého je zřejmé, že v letošním roce byl evidován historicky druhý nejnižší podíl naftových vozidel, 24,67 %.

TZ: Nejméně registrací naftových vozidel v ČR za posledních 12 let, klesá i zájem o CNG 11

Obrázek 8 Vývoj podílu registrací nových osobních vozidel dle druhu paliva v období leden-listopad


V letošním roce bylo v ČR evidováno 130 289 nových osobních benzínových vozidel, meziročně o 11 346 více, tj. +9,5 %. Škoda, Hyundai, Volkswagen, Kia a Toyota – těchto 5 značek registrovalo v uvedeném období v České republice nejvíce nových osobních benzínových vozidel. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda FABIA, Škoda KAMIQ, Hyundai i30, Škoda SCALA a Škoda KAROQ. Vývoj registrací je k dispozici v grafu, detaily pak v interaktivní sestavě zde.

TZ: Nejméně registrací naftových vozidel v ČR za posledních 12 let, klesá i zájem o CNG 12

Obrázek 9 Vývoj registrací nových osobních benzínových vozidel v období leden-listopad


V letošním roce bylo v ČR evidováno 47 047 nových osobních naftových vozidel, meziročně o 7 236 méně, tj. -13,3 %. Škoda, Volkswagen, Mercedes-Benz, Ford a BMW – těchto 5 značek registrovalo v uvedeném období v České republice nejvíce nových osobních naftových vozidel. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda OCTAVIA, Škoda KODIAQ, Škoda SUPERB, Škoda KAROQ a Ford TOURNEO CUSTOM. Vývoj registrací je k dispozici v grafu, detaily pak v interaktivní sestavě zde.

TZ: Nejméně registrací naftových vozidel v ČR za posledních 12 let, klesá i zájem o CNG 13

Obrázek 10 Vývoj registrací nových osobních naftových vozidel v období leden-listopad

CIVINET: Data z čisté mobility na jednom místě

Na webu CIVINET www.civinet.cz/cista-mobilita jsou zveřejněny informace a aktuální analýzy vozidlového parku a infrastruktury, díky nimž lze sledovat rozvoj čisté mobility v Česku i v Evropské unii. Informace jsou členěny jak z pohledu EU, detailněji pak v rámci České republiky. Data jsou pravidelně aktualizována Centrem dopravního výzkumu, v. v. i., ve spolupráci s Ministerstvem dopravy.

Interaktivní sestavy:
REGISTRACE NOVÝCH OSOBNÍCH VOZIDEL V ČR (aktualizace k 30.11.2021)
REGISTRACE NOVÝCH OSOBNÍCH VOZIDEL V EU (aktualizace k 30.9.2021)
REGISTRACE VŠECH ČISTÝCH VOZIDEL V ČR DLE NAP ČM (aktualizace k 30.9.2021)

Zdroj vstupních dat: SDA/Centrální registr vozidel, MD
Grafy a tabulky: CDV
Foto: Škoda Auto
Odkaz: https://www.civinet.cz/cista-mobilita/

Kontakt
Ing. Lukáš Kadula

+420 778 888 359, lukas.kadula@cdv.cz
Divize dopravního inženýrství, bezpečnosti a strategií
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i., Líšeňská 33a, 636 00 Brno

Tento článek byl vytvořen za finanční podpory Ministerstva dopravy v rámci programu dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumných organizací.