Úvodní strana  »  Tiskové zprávy  »  Trh s elektromobily zaznamenal v prvním pololetí 2/3 nárůst

Trh s elektromobily zaznamenal v prvním pololetí 2/3 nárůst

Tisková zpráva

11. 07. 2018, Brno

V období leden – červen 2018 bylo v Centrálním registru vozidel registrováno 318 osobních elektromobilů. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy bylo registrováno 192 vozidel, se jedná o 2/3 nárůst. Za celý rok 2017 bylo registrováno 387 osobních elektromobilů, lze tedy předpokládat, že již v období letních prázdnin bude tento počet v letošním roce překonán. Elektromobilita však nejsou jen „čistě elektrická“ vozidla, dalších 165 osobních vozidel bylo letos registrováno s plug-in hybridním pohonem.

Ruku v ruce se zvyšujícím se podílem e-vozidel (pozn. elektromobily + plug-in hybridy) na pozemních komunikacích v České republice se významným způsobem rozšířila také nabídka jednotlivých automobilek. Na trhu v České republice již téměř 50 typů e-vozidel (pozn. 16 typů elektromobilů a 28 typů plug-in hybridů), některá z nich atakují dojezdovou vzdálenost 500 km čistě na elektřinu. Pokrok v této oblasti za posledních pár let je nezpochybnitelný.

Osobní e-vozidla se v uplynulém pololetí podílela na všech registrovaných osobních vozidlech 0,34 %. Stále se jedná o minoritní podíl, zajímavé je však podívat se na tento podíl z pohledu jednotlivých značek. Pomineme-li automobilku Tesla, která vyrábí výhradně elektromobily, tak např. u Porsche se e-vozidla podílela 6,5 %, následovala automobilka BMW s 3,7 %, Volvo s 2,7 %, Nissan s 2,2 % atd. Nejvíce registrací elektromobilů zaznamenal Volkswagen (127), Nissan (70), BMW (52) a Tesla (51). V oblasti plug-in hybridů dominuje BMW se 70 registracemi, následuje Volvo (28), Volkswagen (20) a Porsche (16).

Díky tlaku na snižování emisí jsou automobilky nuceny do svého portfolia zařazovat vozidla, která lokálně produkují minimální, příp. nulové emise. Celá řada e-vozidel, která jsou na trhu nabízená, ale především se v čím dál větší míře dostávají do reálného provozu (viz fakta uvedená výše), jsou vybavena nejmodernějšími asistenčními systémy, které mají prokazatelný vliv na bezpečnost silničního provozu. Důkazem je test elektromobilu Nissan Leaf s pětihvězdičkovým výsledkem, který byl prvním vozidlem vyhodnoceným na základě rozšířených protokolů Euro NCAP pro rok 2018.

Zdroj vstupních dat: SDA
On-line prezentace CDV

Tisk: Trh s elektromobily zaznamenal v prvním pololetí 2/3 nárůst 01 Tisk: Trh s elektromobily zaznamenal v prvním pololetí 2/3 nárůst 02 Tisk: Trh s elektromobily zaznamenal v prvním pololetí 2/3 nárůst 03